#VtentoDeň: 1960-04-27
#VTentoDeň v roku 1960 získala nezávislosť africká krajina Togo.
Len matne tušíte, kde sa táto krajina nachádza, akú ma rozholu, počet obyvateľov, susedov, vlajku alebo akým jazykom sa v nej hovorí? Je to pravdepodobne preto, že predstavy o Afrike ako o temnom kontinente obývanom ľuďmi bez histórie, civilizácie či kultúry, je na Slovensku stále prítomná a tento fascinujúci kontinent ostáva málo známym a najmenej pochopeným.
O Afrike a Afričanoch sa u nás šíria rôzne mýty či polopravdy, často zdedené ešte z čias kolonializmu. Tieto stereotypy sa snaží vyvracať publikácia Afrika: Neznámy kontinent z pera slovenských a českých odborníkov a ktorá je stále dostupná v slovenských kníhkupectvách.
Rok 1960 sa vo svetových dejinách tradične označuje aj ako rok Afriky. V období medzi januárom a decembrom 1960 získalo na africkom kontinente nezávislosť až 17 európskych kolónií, ktoré sa vyhlásili za samostatné štáty – Senegal, Mali, Pobrežie Slonoviny, Benin, Kamerun, už spomínané Togo, Madagaskar, Kongo, Somálsko, Niger, Burkina Faso, Čad, Stredoafrická republika, Konžská demokratická republika, Gabon, Nigéria a Mauritánia.
Vyhlásenie nezávislosti týchto štátov bolo výsledkom vývoja po roku 1945, ktorý sa v dejinách označuje ako dekolonizácia. Vojnou oslabené európske veľmoci, ako Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko, Portugalsko či Španielsko a Taliansko, už nedokázali ovládať svoje koloniálne ríše tak ako predtým. Nacionalistické a politické hnutia v kolóniách získavali čoraz väčší ohlas na medzinárodnej pôde.
Nové superveľmoci USA a Sovietsky zväz tlačili na európske štáty, aby svoje impériá v Afrike či Ázii rozpustili a umožnili ich obyvateľstvu právo na sebaurčenie. Dôležitú úlohu v tomto procese už zohrávala aj nová Organizácia spojených národov. Experti z viacerých vedných disciplín upozorňujú, že budúcnosť Európy v 21. storočí leží práve v Afrike.
Viac v článku z nášho archívu: