#VtentoDeň: 1941-06-22
Roku 1941 nacistické Nemecko spolu so svojimi spojencami zaútočilo na Sovietsky zväz.
Približne o tretej hodine ráno 22. júna 1941 si šiel sovietsky vodca Josif Stalin ľahnúť do postele. V predchádzajúcich dňoch ignoroval varovania o hromadiacich sa nemeckých vojskách na hraniciach ZSSR od svojich špiónov, vojakov z terénu či hláv štátov (varovali ho Churchill i Roosevelt). Hodinu potom, ako si ľahol, sa začala operácia Barbarossa, jedna z najväčších a najbrutálnejších vojenských kampaní v dejinách ľudstva.
V mnohých prácach venujúcich sa druhej svetovej vojne a predovšetkým východnému frontu sa uvádza, že Stalin sa po prvých správach o nemeckom útoku 22. júna 1941 nervovo zrútil. Často sa hovorí o tom, že mal dokonca povedať vetu: „Všetko je stratené. Lenin založil náš štát a my sme ho zničili.“ Potom sa údajne stiahol z Moskvy na svoju daču a očakával, že ho jeho podriadení zosadia a prídu popraviť. Nič z toho však nie je pravda.
Každá vojna so sebou prináša množstvo mýtov (nie nadarmo sa hovorí, že prvou obeťou vojny je pravda) a najväčší vojenský konflikt v ľudských dejinách to len potvrdzuje. Na najrozšírenejšie nepravdivé mýty o východnom fronte druhej svetovej vojny v roku 1941, ktorý sa stal najgigantickejším pozemným bojiskom (tým úplne najväčším bol v tejto istej vojne Pacifik) celej histórie, sa pozrel vo svojom článku https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/pat-mytov-o-vychodnom-fronte-v-roku-1941/ aj náš kolega z redakcie Jakub Drábik.