#VtentoDeň: 1452-04-15
roku 1452 sa narodil Leonardo da Vinci.
Pozoruhodný, mimoriadny, všestranne nadaný, obľúbený a všeobecne uctievaný. Taký je obraz Leonarda, rodáka z toskánskej obce Vinci, ktorý vošiel do dejín ako archetyp renesančného človeka a univerzálny génius. Vlastne jediné, čo by sa mu dalo vytknúť, bol jeho sklon prácu začínať, ale nedokončovať ju. Leonardovi životopisci tak znovu a znovu ľutujú množstvo a hĺbku jeho záujmov pre dôsledky, ktoré to malo na jeho umenie. Už Giorgio Vasari vo svojich Životoch umelcov z roku 1550 poznamenal: „Od samého začiatku mohol byť veľmi úspešný, nebyť jeho prelietavosti a nestálosti. Často sa púšťal do štúdia množstva vecí naraz a takmer vzápätí ich zase opúšťal.“
Leonardo patrí k najväčším maliarom v dejinách umenia a napriek mnohým strateným a nedokončeným dielam vytvoril niektoré z najvplyvnejších obrazov v západnom umení. Jeho najznámejším dielom sa bezpochyby stala Mona Lisa, zrejme najslávnejší obraz na svete. Leonardova Posledná večera ja zase najreprodukovanejší náboženský obraz v dejinách a aj ďalšie jeho diela patria k ikonám svetového umenia. Okrem umeleckého supertalentu disponoval Leonardo aj neuveriteľnou technologickou vynaliezavosťou, navrhol napríklad prvé obrnené bojové vozidlo, ale len málo návrhov sa počas jeho života dočkalo pre svoju technickú náročnosť aj realizácie.
Urobil aj množstvo ďalších objavov v anatómii, stavebnom inžinierstve, geológii alebo v optike, ale keďže ich nepublikoval, mali len malý vplyv na ďalší vývoj vedy. Leonardov plodný život sa uzavrel v roku 1519, keď podľa legendy 23. apríla spísal svoju poslednú vôľu a 2. mája zomrel v Cloux v prítomnosti francúzskeho kráľa Františka I. Podľa vlastného priania bol pochovaný v kostole sv. Florentina v Amboise, jeho hrob však bol počas hugenotských vojen zničený. Zachoval sa ale zápis v kostolnom registri: „V ambite tohto kostola bol pochovaný Majster Leonardo da Vinci, šľachtic z Milána, kráľov inžinier a architekt, štátny majster mechaniky a kedysi vedúci predstaviteľ maliarskej školy milánskeho vojvodu.“