#VtentoDeň: 1912-04-14
roku 1912 narazil legendárny parník Titanic v severnom Atlantiku do ľadovca.
RMS Titanic, luxusný a vo svojej dobe najväčší zaoceánsky parník, vyrazil na svoju prvú transatlantickú plavbu 10. apríla 1912. Na jeho palube sa nachádzalo 2224 cestujúcich a členov posádky. Do svojho cieľového prístavu v New Yorku však nikdy nedoplával, lebo krátko pred polnocou 14. apríla 1912 sa stretol so svojou ľadovou Nemezis.
Zrážka 50-tisíc tonovej lode s približne 500-tisíc tonovým ľadovcom, ktorá sa odohrala asi 600 km juhovýchodne od Newfoundlandu, sa ukázala ako osudná. Po necelých troch hodinách zmizol Titanic navždy pod hladinou a do ľadového hrobu spolu s ním kleslo celkom vyše 1500 obetí.
Záchrana v podobe RMS Carpathia dorazila až hodinu a pol po potopení lode a takmer všetci, ktorí nezahynuli priamo na lodi a nenachádzali sa v záchranných člnoch, zomreli medzitým v ľadovej vode (−2 °C) na podchladenie. Námorná tragédia vošla do dejín ako jedna z najhorších, ale zároveň aj najfascinujúcejších, o čom svedčí aj množstvo filmových spracovaní jej osudu, vrátane megaúspešného veľkofilmu Jamesa Camerona z roku 1997.
Vrak Titanicu objavil v roku 1985 oceánograf Robert D. Ballard. Zaujímavosťou je, že túto expedíciu zabezpečovalo americké vojnové námorníctvo a jej hlavným cieľom nebol Titanic, ale nájdenie vrakov dvoch atómových ponoriek (USS Thresher a USS Scorpion), o ktoré Američania aj s celými posádkami tragicky prišli v 60. rokoch 20. storočia.