#VtentoDeň: 1444-11-10
roku 1444 sa odohrala bitka pri Varne. Sultánova armáda vystopovala uhorsko-poľské vojská utáborené v okolí mesta, kde ich prinútila k boju. V bitke bolo kráľovské vojsko rozprášené a padol aj kráľ Vladislav, pričom jeho mŕtvolu po boji nenašli, čo viedlo k vzniku niekoľkých legiend.
Smrť kráľa viedla ku korunovácii Albrechtovho syna (Albrecht sedel na uhorskom tróne pred Vladislavom) Ladislava (vládol ako Ladislav V., 1445 – 1457). To sa opäť nezaobišlo bez polarizácie politických špičiek. Za neprítomnosti maloletého kráľa bol správou Uhorska, t. j. gubernátorom, snemom poverený Ján Huňady. Ten sa pragmaticky snažil v Uhorsku zachovať aspoň dočasne status quo a sústrediť sily na boje proti Turkom, ktorých intenzita začala rásť.
Legendárny úspech Jána Huňadyho na bojovom poli, ktorý ho zapísal do dejín, prišiel 22. júla 1456, keď spod hradieb už niekoľko týždňov znovu obliehaného Belehradu (veliteľom posádky bol Michal Siládi) vytlačil niekoľkonásobne silnejšiu armádu sultána Mehmeda II. Najväčší „turkobijec“ stredoveku ale umrel niekoľko týždňov po triumfe na mor v meste Zemun (Srbsko). Približne o rok ho na druhý svet prekvapivo nasledoval aj kráľ Ladislav.
Tentoraz sa po smrti kráľa presadila tzv. národná strana a na uhorský trón zvolila mladého syna Jána Huňadyho, Mateja, ktorý vošiel do povedomia s prídomkom Korvín. Viac si o jeho bojoch s Osmanskou ríšou môžete prečítať v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/stredovek/ako-matej-korvin-bojoval-s-turkami/